Zahrada Čech 2016 soutěž 1. místo Zahrada Čech 2016 soutěž 1. místo Zahrada Čech 2016 soutěž 1. místo Zahrada Čech 2016 soutěž 1. místo Zahrada Čech 2016 soutěž 1. místo Zahrada Čech 2016 soutěž 1. místo Zahrada Čech 2016 soutěž 1. místo Zahrada Čech 2016 soutěž 1. místo Zahrada Čech 2016 soutěž 1. místo Zahrada Čech 2016 soutěž 1. místo Zahrada Čech 2016 soutěž 1. místo

Zahrada Čech 2016 soutěž 1. místo

název: Dešťová zahrada, vítězná expozice soutěže Nejkrásnější zahrada 2016

místo: výstaviště Zahrada Čech Litoměřice

autoři: Ateliér Land05, Jana Pyšková a Aleš Kurz

projekt: 2016

realizace: 2016; dočasná expozice

ocenění: 1. místo odborné poroty

Naše soutěžní „Dešťová“ zahrada obdržela 1. místo odborné poroty na veletrhu Zahrada Čech. Soutěže se účastnilo 10 architektů a vítěze vybírala odborná porota v čele s architektem a urbanistou Prof. Ing. arch. Martinem Rajnišem. Náš ateliér společně s Janou Pyškovou a Alešem Kurzem navrhl ekologický koncept zahrady, který vyniká v přístupu k hospodaření s dešťovou vodou.

Jak už dnes víme, mnoho vody nám rychle odteče z krajiny bez užitku a pak jí obtížně sháníme v dobách  sucha. Když vodu zadržíme a zpomalíme její odtok, pomůžeme přirozenému koloběhu vody v přírodě a nám osobně to přinese mnoho výhod. Začínáme na zelené střeše, kde vodu zachytávají sukulentní rostliny, které pak její část odpaří a vytvářejí tak příjemné mikroklima.  Nemusíme tedy uvnitř domu dýchat klimatizací upravený vzduch. Dále vodu jímáme do různých nádob a do koupacího jezírka, přepadem ji pouštíme do speciálních záhonů, kde se pomalu vsakuje. Tyto záhony jsou osázeny rostlinami, které dobře snáší občasné krátkodobé zamokření. Šetříme tak práci na zalévání i peníze za spotřebu stále vzácnější a dražší vody. Naše soutěžní zahrada na tak malé ploše (8x9m) zachytí 10m3 vody, které by jinak bez užitku odtekly. Navíc v zahradě je příjemné mikroklima i během parného léta. Děti si vodu také užívají, mohou  zde řádit a vymýšlet své dětské hry. A když přijde podzim, kapky vody dopadající na hladinu jezírka navozují zasněnou atmosféru během deštivých dní. Koncept naší zahrady se tak soustřeďuje nejen na krásu vytvořeného prostředí, ale i na její užitečnost a udržitelnost.

Podívejte se na naše krátké video vysvětlující výhody hospodaření s vodou (link)

Publikováno v médiích: 

iDNES (link)

Týdeník Respekt (link)

Časopis Můj dům (link)

Soutěž Nejkrásnější zahrada (link)

Český rozhlas (link)

(interview v pořadu "Den v 60 minutách"; za polovinou záznamu)

  

Foto:

Iveta Kopicová (6, 8)

Marie Moravcová (7, 11)