Zahrada Počaply - 3. místo v soutěži Zahrada roku 2012

místo: Králův Dvůr – Počaply, okr. Beroun

investor: soukromá osoba

architekt domu: ov-a (Opočenský Valouch architekti)

projekt: 2009

realizace: 2009

 

Novostavba přízemního rodinného domu ve svažité zahradě bez oplocení.

Základem návrhu záhrady byly terénní modelace, které vytvořily několik pobytových teras. Hlavní pobytová terasa na jižní straně je dřevěná a je součástí domu, kde navazuje na obývací pokoj. Směrem do zahrady se terasa mění na travnatou. Mírným svahem pak sestupuje na nižší terasu určenou pro děti a jejich hry. Svah se hodil i pro přirozené umístění klouzačky, která tak nepotřebuje samostatnou konstrukci a neruší výhled na dům.  Tyto terasy jsou doplněny ostrovy z vyšších okrasných travin, které vytvářejí různá zákoutí a zároveň dokážou vhodně odclonit některá místa nebo pohledy. Poslední terasou na jižní straně je malý ovocný sad. Spolu s dalším sadem za domem zajišťuje přísun vlastních plodů pro rodinu. Nejníže navržená terasa a svahy jsou navrženy jako květnaté louky, které se kosí pouze 2x ročně. Louka je atraktivní od jara do pozdního podzimu díky množství lučních bylin a díky své výšce působí také jako přirozená hranice pozemku.

Nad domem, na severní straně pozemku je pomocí kamenné opěrné zídky vytvořena další pobytová terasa. Zídka je z kamene z blízkého okolí a ladným obloukem obtáčí dům jako had, aby zjemnila pravoúhlé rohy domu. Zídka barevně ladí s dřevěnými lamelami domu a vypadá jako skládaná „na sucho“, přestože má betonové základy a armování. Vytvořené pobytové místo je vyskládáno z masivních dubových hranolů a je určeno pro posezení s rodinou či přáteli u ohniště v železné míse. Dominantu této části zahrady tvoří březový háj, který dodává terase pocit intimity.

Zahrada je záměrně (na přání majitele) bez oplocení. Terénní modelace a květnatá louka spolu s vhodně uspořádanými výsadbami mají tedy za cíl vytvářet i přirozené hranice pozemku.

Zahrada získala v roce 2012 3. místo v kategorii Zahrada roku v národní soutěži pořádané Svazem zakládání a údržby zeleně (SZÚZ).